Národní muzeum vás zve do Galerie buddhistického umění v Třeboni na svou sbírku maleb

Ve vodárenské věži v Třeboni je veřejnosti zpřístupněna unikátní sbírka buddhistického umění z Mongolska. Soubor obsahuje vzácné závěsné chrámové obrazy, které ještě před sto lety zdobily buddhistické kláštery v Mongolsku. Kolekce je ojedinělým sběratelským počinem třeboňského rodáka Milana Klečky, který několik desetiletí působil v Mongolsku. Od roku 2017 je část sbírky majetkem Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur.

Vodárenská věž

Vodárenská věž Na kopečku je velmi cennou industriální památkou postavenou v roce 1909 ve stylu geometrické moderny podle návrhu významného architekta prof. Jana Kotěry. K zásobování města pitnou vodou sloužila do roku 1966. Dnes je věž evidována jako stavební kulturní památka.

Foto z výstavy

Od roku 2012 se v rekonstruovaném objektu nachází Galerie buddhistického umění se stálou expozicí malířství Mongolska, Tibetu a Číny s buddhistickou tématikou. V roce 2017 získalo Národní muzeum do vlastnictví třicet devět maleb pocházejících z Mongolska a himálajské oblasti. Jde téměř o polovinu sbírky vystavené v Galerii. Malby představují božstva severního (tibetského) buddhismu, který je rozšířen v široké geografické oblasti od Tibetu po Mongolsko. Sbírkové předměty jsou zajímavé jak z umělecko-historického, tak etnografického hlediska, neboť vypovídají o Mongolsku v době, kdy bylo obtížně dostupné pro západní badatele. Náboženské malby a chrámové textilie z Klečkovy sbírky jsou ojedinělé, dosud podobné ve sbírkách Náprstkova muzea nebyly, a nejsou ani ve sbírkách muzeí ve střední Evropě.

Podle webu Národního muzea

(lh,turistickelisty.cz,foto Aleš Motejl,web NM)