Národní muzeum zve na výstavu Rytíři nebes

Přijďte si připomenout do Historické budovy Národního muzea příběhy statečnosti, hrdosti a osobních obětí československých bojovníku za osvobození a obnovení Československa nejen v boji proti fašismu.

Ilustrační foto

Před osmdesáti lety, v roce 1939, odešlo množství československých pilotů z Protektorátu Čechy a Morava i ze Slovenské republiky do zahraničí. Velkou část z nich později zavedla jejich cesta do Velké Británie, kde se stávali součástí nově vytvořených československých perutí Královského letectva. Výstava Rytíři nebes se věnuje nejen letcům stíhacích a bombardovacích jednotek, ale i technikům a dalšímu leteckému personálu Royal Air force (RAF) či ženskému pomocnému leteckému sboru.

Ohromí vás výčet všech těchto dvou a půl tisíce osob se základními životopisnými daty, velkoplošné fotografie, audiovizuální prvky a především desítky originálních unikátních předmětů, které patřily významným osobnostem působícím v RAF – generálům Fajtlovi, Liškutínovi, Bryksovi, Nedvědovi a dalším. Atmosféru navodí exponáty související s leteckou činností, kompletní uniformy, deníky, státní vyznamenání, znaky jednotlivých perutí či zbraně.

Výstava prezentuje vojenské úspěchy a tragické konce připomínaných i opomíjených hrdinů letectva po celou dobu druhé světové války. Nezapomíná ani na jejich další, nezřídka smutné osudy po jejím skončení. Různé formy diskriminace eskalovaly zejména po převratu pod vedením KSČ v únoru 1948. Předchozí zařazení k jednotkám na Západě a odpor k nastupující dominantní ideologii končil v mnoha případech vězením či jinou formou perzekuce. U mnoha letců vyústil i v odchod do exilu. Teprve události roku 1989 přinesly části preživších příslušníků RAF a jejich rodinám možnost zasloužené satisfakce.


Podle webu Národního muzea

(lh,turistickelisty.cz,foto NM)