Nejkrásnější hrady, zámky a zahrady Saska představí galerie NPÚ

Osmnáct nejvýznamnějších panských sídel ve Svobodném státu Sasko je od středy 12. dubna prezentováno v galerii Národního památkového ústavu na Senovážném nám. 6 v Českých Budějovicích. Putovní výstavní projekt připravila společnost Schlösserland Sachsen za podpory Evropské Unie. Výstava potrvá v galerii NPÚ do 23. června, otevřeno je každý všední den od 9 do 16 hodin, vstup je volný. V Sasku se nachází více než tisíc hradů, zámků a historických zahrad. Devatenáct z nich spravuje obecně prospěšná společnost Staatliche Schlösser, Burgen und Gärten Sachsen gemeinnützige GmbH.  

„Česko-německá výstava vznikla v rámci projektu Šlechtické poklady – sběratelská vášeň v Sasku a Česku, který realizujeme ve spolupráci se zámkem v Děčíně“ říká Dr. Andrea Dietrich ze společnosti Schlösserland Sachsen. Hlavním cílem projektu, který podpořila Evropská unie, je rozvoj kulturní spolupráce Saska a Česka. Putovní výstavní projekt bude v Česku prezentován na třech místech, svou pouť začne v Českých Budějovicích, poté se přesune na zámek do Děčína a následně do Prahy.

Drážďanský Zwinger, Foto Peter Hirth

Mezi nejstarší stavby v Sasku patří hrady v Rochlitz, Colditz, Gnandstein, Mildenstein, Stolpen nebo Kriebstein. V průběhu dějin se nacházely v zemském, biskupském a později i v soukromém vlastnictví. Některé z nich byly též sídly císařů i králů. Za první typově zámeckou stavbu v Německu bývá považován Albrechtsburg v Míšni, který má ještě jedno významné prvenství. V roce 1710 zde saský kurfiřt a polský král August II. Silný založil první evropskou manufakturu na výrobu porcelánu. Právě zde, v Míšni,  se po mnoha pokusech podařilo objevit tajemství výroby tohoto nejušlechtilejšího keramického výrobku. Míšeňská porcelánka patřila k nejslavnějším manufakturám svého druhu v Evropě a její věhlas přetrvává již po více než tři staletí. Porcelán vynalezli Číňané, ale technický postup jeho výroby střežili. Proto byl až do konce 18. století velmi drahý a vzácný. Vlastnit jeho sbírku výrazně posilovalo prestiž panovníků nebo mocných šlechtických rodů.

Hrad Kriebstein

„Bohaté sbírky míšeňského porcelánu se nacházejí i ve sbírkách hradů a zámků v Česku,“ uvádí Ludmila Ourodová z Národního památkového ústavu a dodává: „Šlechta při stolování používala jen to nejkvalitnější nádobí, od 18. století tedy porcelánové. V Českých Budějovicích jsme proto výstavu doplnili ukázkami míšeňského porcelánu ze sbírek státních hradů a zámků Český Krumlov, Jindřichův Hradec a Rožmberk.“

Barokní zámek Ramennau

Na výstavě budou představeny také zámky a zahrady bývalého kurfiřtského a královského rodu Wettinů například Moritzburg, Pillnitz nebo Weesenstein, dále drážďanský Zwinger, který je jedním z nejvýznamnějších komplexů barokní architektury v Německu či barokní zahrada v Grosssedlitz, která je nádhernou ukázkou krajinářského umění pozdního baroka. V regionu se nachází i řada dalších zajímavých památek, např. zámek Rammenau, venkovské rytířské sídlo v Horní Lužici, romantický park Atzella v sousedství zbytků středověkého cisterciáckého kláštera, zámek Moritzburg, nejkrásnější vodní zámek v Sasku, kde se natáčela pohádka Tři oříšky pro Popelku a v jehož zámeckém parku leží tzv. Fasanenschlöschen (bažantí zámeček) či renesanční lovecký zámek Nossen.

Výstava potrvá v galerii NPÚ na Senovážném nám. 6 v Českých Budějovicích do 23. června 2017, vstup je volný.

Turistickelisty.cz informovala Eva Neprašová, NPÚ územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích.

(lh,turistickelisty.cz,foto NPÚ)