„Český chmel je již od konce 18. století považován za nejlepší na světě, odrůda žatecký poloraný červeňák je dodnes světovým standardem pro hodnocení kvality jemně aromatických chmelů. Pěstování a zpracování této plodiny dalo v minulosti tamní krajině i jejím sídlům velmi specifickou podobu,“ upozorňuje hlavní autorka výstavy Mgr. Lucie Radová z NPÚ, ÚOP ÚNL.
14 výstavních česko-anglických bannerů seznamuje s historií pěstování chmele a se specifickými technologickými postupy při jeho sušení. Představuje zároveň některé ze stovek dochovaných historických sušáren a na příkladu čtyř nejvýznamnějších chmelařských obcí Žatecka ukazuje, jaký dopad mělo toto odvětví na podobu sídel a okolní krajinu.
„Na Žatecku dodnes stojí těchto sušáren stovky. Žádné jiné zemědělské odvětví nezanechalo po sobě tolik staveb, navíc koncentrovaných na relativně malém území. Jen málo těchto historických objektů v současné době slouží původnímu účelu a většina z nich, bohužel, postupně chátrá,“ doplňuje Lucie Radová.
Výstava, kterou připravila Filozofická fakulta UJEP ve spolupráci s územním odborným pracovištěm Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem, navazuje na právě řešený výzkumný projekt Národní a kulturní identity „Dokumentace historických staveb sloužících pro zpracování chmele“.
Výstavu Nejlepší chmel rodí česká země, kterou podpořil Ústecký kraj, je možné zhlédnout od 1. do 28. 2. 2019 v Infocentru v Ústí nad Labem. Následně bude přesunuta do atria Krajského úřadu ÚK, kde bude k vidění od 4. 3. do 4. 4. 2019. Během dalších měsíců pak bude zpřístupněna na zámku v Krásném Březně (2. 5. – 30. 6. 2019) a zámku Stekník (1. 7. – 30. 9. 2019).
Turistickelisty.cz informovala Mgr. Jana Kasaničová, tisková mluvčí UJEP