NPÚ zve na přednášku Nejstarší dějiny kláštera v Nové Říši

Územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Telči pokračuje v roce 2019 v přednáškovém cyklu Rodinné stříbro – Památky kolem nás. Další přednáška  Nejstarší dějiny kláštera v Nové Říši se koná ve středu 16. ledna 2019 v 18.00 hodin v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči. Přednášejícím je archeolog telčského pracoviště Národního památkového ústavu Stanislav Vohryzek. Vstup zdarma.

Založení premonstrátského kláštera v Nové Říši je tradicí kladeno do roku 1211 a za jeho zakladatele jsou považováni Markvart z Hrádku a jeho manželka Vojslava. Vzhledem k tomu, že první dochovaný písemný doklad o klášteru pochází až z roku 1248 a ani jména zakladatelů nenacházíme v žádných pramenech z doby uváděné tradicí, vyskytují se již od 19. století pochybnosti o založení kláštera již zmiňovaného roku 1211. V přednášce bude prezentován stav současného poznání o založení kláštera, jeho zakladatelích a vztahu fundátorského rodu ke klášteru.

Mgr. et Mgr. Stanislav Vohryzek, Ph.D., vystudoval historii a archeologii na Masarykově univerzitě v Brně, kde obhájil dizertaci v oboru historie na téma Šlechta na jihozápadní Moravě do husitských válek a ve studiu dále pokračuje. Působí v NPÚ, územním odborném pracovišti v Telči jako archeolog, zabývá se dějinami jihozápadní Moravy, problematikou tamních hradů, klášterů, osídlení a problematikou manských systémů.


Podle webu NPÚ

(lh,turistickelisty.cz,foto NPÚ)