Přestože se celá řada barokních malířů zabývala malováním zvířat, Johann Georg Hamilton i jeho bratr Filip Ferdinand byli pro svou vytříbenou techniku považováni za malíře zvířecích námětů par excellence. Johann Georg získal přezdívku malíř koní, Filip Ferdinand malíř ptáčník. Filip Ferdinand de Hamilton pracoval především pro Liechtensteiny a na dvoře císařů Josefa I., Karla VI. a v závěru života i císařovny Marie Terezie. Maloval obrazy ptáků, jezdecké portréty i portréty psů. Přestože nikdy soustavněji nepracoval ve službách Schwarzenbergů, ti jeho obrazy oceňovali a své sbírky obohacovali i nákupy jeho obrazů. Naopak Johann Georg před svým angažmá na císařském dvoře pracoval mnoho let i pro rod Schwarzenbergů. Na konci 19. století tak bylo ve schwarzenberských sbírkách více než 60 obrazů Johanna Georga de Hamiltona a asi desítka obrazů namalovaná jeho bratrem.
Tvorba bratrů Hamiltonů byla až donedávna téměř zapomenutá, ač jsou olejomalby těchto autorů zastoupeny v soukromých sbírkách i ve fondech českých, moravských i rakouských zámků a galerií.
„Dlouhá léta stáli oba bratři na okraji odborného zájmu u nás i v zahraničí, německojazyčné země nevyjímaje,“ uvádí autorka výstavy Ludmila Ourodová. Díky výzkumnému projektu Ministerstva kultury ČR s názvem Program aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity, do kterého je zapojen i Národní památkový ústav, se českobudějovickým památkářům podařilo v roce 2015 vydat první monografii o malíři Johannu Georgu de Hamiltonovi a připravit výstavu připomínající život a tvorbu obou malířů.
Podle webu NPÚ