Oblastní muzeum v Litoměřicích zve na výstavu Boží muka v krajině

Naše krajina je plná magických míst. Na mnohých z nich v průběhu staletí vznikaly drobné stavby, které zhmotňují vztah člověka k jeho životnímu prostoru i k Bohu. Výstava Boží muka v krajině pořádaná Oblastním muzeem v Litoměřicích v období od 1. 11. 2018 do 1. 1. 2019 se zaměřuje na subtilní sakrální architekturu tzv. božích muk. Podnětem pro vznik této výstavy se stal nález fragmentu renesančních božích muk při opravě barokní výklenkové kaple v Zahořanech na Litoměřicku.

Zahořanské torzo, které prošlo rukama restaurátora ak. sochaře Libora Piskláka, si budou moci návštěvníci v muzeu prohlédnout spolu s fotografiemi dalších dochovaných božích muk severočeského regionu.

Boží muka

Boží muka jsou pro současníka poměrně záhadným architektonickým prvkem, jehož původní význam se vytratil jak vymizením starých cest a rozvojem zástavby, tak sekularizací našeho života. Jejich funkci vysvětluje kurátorka výstavy Kristína Sedláčková: „Boží muka sloužila jako místo modlitby, odpočinku, ale i jako ukazatel. Mohla také vyznačovat hranice jednotlivých katastrů. Zároveň mohla odkazovat k nějaké důležité události, k místu, kde byly pohřbeny ostatky padlých vojáků nebo kde došlo k nějaké tragédii. Tlumočila rovněž výraz hlubokého vděku za záchranu života, za šťastné vyváznutí z nebezpečí, přežití morových epidemií nebo měla rušit působení zlých sil. Protože na místě stávala i několik staletí, jejich konkrétní obsah se v čase proměňoval.“

Podle webu Oblastního muzea v Litoměřicích

(lh,turistickelisty.cz,foto OM v Litoměřicích)