„Jedná se o půvabnou oblast Libereckého kraje, která nabízí nejen přírodní krásy, ale také odkaz na sklářskou tradici. Pozoruhodným místem je zámek Návarov: mám velkou radost, že našel své pečující majitele, kteří na jeho rekonstrukci odvedli skutečně vynikající práci. Zámek sice není běžně přístupný, ale i zvenčí je vidět výsledek obnovy. Ne nadarmo získal zámek titul Památka roku Libereckého kraje,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Z vlakové zastávky v Jesenném se lze vydat po zelené turistické značce po proudu řeky Kamenice, přes lávku pak dál až do Bozkova na náves. Zde stojí za to vystoupat na věž kostela Navštívení Panny Marie a odměnit se pěknou vyhlídkou. Klíče od kostelní věže jsou k zapůjčení v blízkém penzionu a restauraci Dřevěnka.
Lze taktéž doporučit návštěvu Bozkovských jeskyní, kde se ukrývá největší podzemní jezero v Čechách. Je vhodné si návštěvu předem rezervovat a teple se na výpravu obléci. Teplota v jeskyních činí jen 8 °C.
Od Bozkovských jeskyní sestupuje cesta po modré turistické značce na červeně značenou Palackého stezku a po ní pokračuje dál proti proudu řeky Kamenice. Na jejím druhém břehu se nachází sklářská huť a vodní elektrárna, kde si mohou zájemci prohlédnout ruční výrobu stolního skla a nakouknout do expozice sklářských výrobků. Nabízí se i prohlídka přilehlé malé vodní elektrárny poháněné Francisovými turbínami z roku 1909.
Právě na tomto místě, u návarovské železniční stanice, je možné volit další směr výletu. První možností je pokračovat po Palackého stezce malebnou cestou kolem Kamenice směrem na Plavy. Druhá varianta je vydat se ke kdysi nedobytnému hradu Návarov, stojící na skalnatém ostrohu na soutoku Kamenice s potokem Zlatník, a nedalekému návarovskému zámku.
Trasa je dlouhá 13,8 km a je určena pro rodiny s většími dětmi, aktivní a zvídavé turisty.
Turistickelisty.cz informomal Jan Mikulička, Krajský úřad Libereckého kraje