Jeho základem je velké náměstí ve tvaru obdélníku. Karlov je zastavěn jednotně řešenými přízemními roubenými domky s podsíněmi a bohatě vyřezávanými štíty (lomenicemi) orientovanými do náměstí. Na dovršení symboliky pojmenování nové čtvrti postavili Karlovští v roce 1874 uprostřed náměstí pískovcovou sochu Panny Marie Karlovské, patronky těhotných a neplodných žen.
„Když přijedete do Lomnice nad Popelkou a kroky Vás zavedou do Karlova na náměstí, máte pocit, že jste se ocitli na návsi vesnice ve městě. Dýchne na vás atmosféra starých časů. Až na novodobou výstavbu v horní části náměstíčka se v lokalitě udržely půvabné historické domy,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Nachází se zde i malá kašna. Výše na náměstíčku stojí socha svatého Prokopa. V minulosti Karlovské náměstí sloužilo jako tržiště na dobytek. Už od šedesátých let našeho století byly pokusy vyhlásit tuto lokalitu památkovou rezervací, dokonce se uvažovalo o zboření domů v horní části náměstí a o tom, že do těchto míst budou přeneseny i polorozbořené cenné domy z okolí.
Turistickelisty.cz informoval Mgr. Filip Trdla, tiskový mluvčí, Liberecký kraj