„I letos NPÚ pokračuje v projektu Po stopách šlechtických rodů. Po loňském Roku renesanční šlechty přichází projekt Šlechta českých zemí v evropské diplomacii. Jsem velmi rád, že zámky Benešov nad Ploučnicí, Duchcov, Jezeří, Krásný Dvůr a Velké Březno mohou přiblížit veřejnosti diplomatické aktivity významných šlechtických rodů. Věřím, že téma šlechtické diplomacie přiláká na naše zámky velké množství návštěvníků,“ uvádí ředitel Územní památkové správy v Praze Dušan Michelfeit.
Výstava Vchynský – diplomat ve službách Valdštejna v Benešově nad Ploučnicí od června do října představí roli hraběte Viléma Kinského ze Vchynic a Tetova v letech 1630–1634 při spiknutí Albrechta z Valdštejna proti císaři Ferdinandovi II. Štýrskému. Kostýmované prohlídky Duchcova během prázdnin připomenou nejznámějšího milovníka Giacoma Casanovu jako intrikána, špiona a diplomata. Od července do října přiblíží výstava na zámku Jezeří osudy některých příslušníků české šlechty, kteří se po vzniku československého státu v roce 1918 aktivně zapojili do společenské a politické činnosti. Kostýmované noční prohlídky na zámku Krásný Dvůr představí první majitele z rodu Černínů i orientální kuchyni. Další speciální prohlídky nabídne i Velké Březno. Veškeré informace o akcích spojených s projektem Šlechta českých zemí v evropské diplomacii včetně kalendáře akcí naleznou návštěvníci na webových stránkách Národního památkového ústavu.
Do projektu Století republiky se zapojí zámek Stekník výstavou Jak se češe do věrtele. Od května do října přiblíží chmelové brigády z období 50. a 60. let, kdy byl zámek pod správou Československého státního statku využíván jako ubytovna brigádníků. Výstavy ve skanzenu v Zubrnicích zas ukáží, jakými změnami prošel český venkov mezi lety 1938 a 1988. Informace o projektu Století republiky jsou zájemcům dostupné na webových stránkách NPÚ.
Ústecké památky v roce 2018 neožijí jenom duchem šlechtické diplomacie a vzpomínkami na osmičková výročí. V sobotu 26. května nastane Středověký den na hradě Házmburk. Připravena jsou divadelní představení nebo šermířská vystoupení. Na jaře začne výstava Šlechtická sídla ve stínu prezidentských dekretů, která se věnuje osudům zámku Krásný Dvůr ve 20. století. Výstava nahlíží problematiku nacionalizace šlechty v Československu, angažovanosti některých šlechtických rodů a jednotlivých osobností v nacistickém hnutí. Současně sleduje osudy historických sídel patřících těmto rodům ve 20. století a cestu mobiliáře převzatého z nich po konfiskaci do různých institucí. Novinkou na zámku Ploskovice budou komentované prohlídky parku. Prohlídky s odborným komentářem botanika se budou konat od dubna do září ve vybrané dny. Návštěvníci se dozvědí, jak vypadal park v 18. století a které původní rostliny se zde dochovaly. O tradiční svatovavřinecké pouti v srpnu zámek Libochovice otevře pro veřejnost skleník. Prohlídky zámku pro rodiny s dětmi doplní ve večerních hodinách vystoupení skupiny historického šermu a ohňová show.
V průběhu roku se vybrané hrady a zámky zapojí do řady společných akcí jako je např. Noc kostelů, Dny evropského dědictví, Mezinárodní den památek nebo Víkend otevřených zahrad. V roce 2018 pokračuje věrnostní program Klíč k památkám. Princip programu je stejný jako v minulých letech – za pět vstupů šestý zdarma. Své cesty po památkách si nově budou moci návštěvníci zaznamenávat do nového „Zápisníku návštěvníka památek“, který NPÚ na letní sezonu připravuje
Turistickelisty.cz informoval Ing. Tomáš Pospíšil, PR, Národní památkový ústav, územní památková správa v Praze.