„Jsem velice rád, že kromě prezentace unikátního objevu v Jilemnici – kostela sv. Alžběty, za který jsme byli navrženi na cenu Patrimonium pro futuro v roce 2016, můžeme představit i například objev úpravny železné „rudy“ ve Všeni u Turnova z počátku 17. století,“ poznamenal Jan Prostředník, vedoucí oddělení, kurátor sbírkových fondů archeologie Muzea Českého ráje v Turnově.
Vedle archeologických nálezů zde vystaví i předměty, které pocházejí z mobiliáře kostela v Jilemnici a dnes je spravuje Krkonošské muzeum v Jilemnici. „Návštěvníci si tak budou moci prohlédnout například originál dřevořezby z 18. století Seslání Ducha svatého a soudobé plastiky sv. Víta a sv. Václava nebo model, jak vypadal kostel sv. Alžběty na přelomu 13. a 14. století,“ doplnila Vladimíra Jakouběová, ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově.
Největším „tahákem“ celé výstavy jsou dva zcela ojedinělé poklady mincí – ten mladší byl nalezen v roce 2013 v Roztokách u Jilemnice. Do země byl uložen krátce po Mnichovské dohodě na podzim roku 1938. Ten o poznání starší tvoří soubor 160ti stříbrných pražských grošů Václava II. a Jana Lucemburského, který v srpnu letošního roku zcela náhodně objevil poctivý nálezce u staré stezky nedaleko Vysokého nad Jizerou. Oba poklady v sobě ukrývají poutavý příběh, který navozuje logickou otázku: proč je ti, kteří mince do země ukrývali, také sami nevyzvedli?
„Archeologové Muzea Českého ráje mají za poslední dekádu skvělé výsledky své nároční práce, které se věnují bez ohledu na čas. Nyní představí nálezy za toto období na souborné výstavě. Věřím, že výstava vzbudí velký zájem,“ říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Turistickelisty.cz informovala Mgr. Zdenka Štrauchová, tisková mluvčí města Turnova