Přednáškový cyklus s názvem 30 let památkové péče ve Zlínském kraji aneb památkové obnovy po roce 1989 bilancuje proměny památkového fondu ve Zlínském kraji v demokratických podmínkách po roce 1989. Změna ekonomické situace, rozšíření dotačních titulů či možnost získání finančních prostředků ze zahraničí přispěly k tomu, že se poměrně rychle proměnila nejen tvář měst a vesnic, ale i jednotlivých památkových objektů. Významnou pomocí bylo vyhlášení desítek městských a vesnických památkových zón a rezervací, chránících historický urbanismus sídel i krajiny.
Cíle současné památkové péče zůstávají stejné – zachovat kulturní dědictví pro budoucí generace, poskytnout vlastníkům potřebnou odbornou pomoc a různými formami vzdělávání přispět k hledání kompromisů při obnově a údržbě.
Jednotlivé přednášky v rámci cyklu zájemcům představí torzální architekturu ze Zlínského kraje, rozsáhlou obnovu Jurkovičova Libušína, dále historii a průběh aktuální obnovy křížové cesty od autorů Jurkoviče a Köhlera na Svatém Hostýně, závěr cyklu zakončí přednáška o obnově významných památek z období Baťova Zlína.
11. září 2019 v 17h
Radim Vrla: Torzální architektura a památková péče ve Zlínském kraji
23. října 2019 v 17h
Ing. arch. Věra Horová: Jurkovičův Libušín a jeho obnova
27. listopadu 2019 v 17h
Mgr. Anna Grossová: Jurkovičova-Köhlerova křížová cesta na Svatém Hostýně, historie jejího vzniku a průběh současné obnovy
11. prosince 2019 v 17h
Ing. Ladislav Buchta: Obnova významných památek z období Baťova Zlína
Přednášky se konají v prostorách Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně, ve 2. podlaží v 15. budově bývalého továrního areálu, vždy ve středu v 17 hodin.
Turistickelisty.cz informovala Mgr. Petra Zelinková, Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Kroměříži