Impulsem k vytvoření expozice byl pro její autory fakt, že v současné době jsou informace o stavebním vývoji města rozdrobeny do mnoha, povětšinou odborných článků a studií. Proto se rozhodli stav dosavadního poznání jednoduše shrnout a přiblížit jej široké veřejnosti, včetně dětí. Výstava vznikla ve spolupráci s několika brněnskými institucemi a také s Národním technickým muzeem v Praze.
Téma projektu vymezují dva milníky: stavba městských hradeb v hlubší historii a hradby novodobé, tedy panelová sídliště. Jednotlivé expozice, které prezentují stavební řemesla, mají vždy jednotící prvek – kostel, hradbu, měšťanský dům a hrad (pevnost).
„Naším záměrem je pracovat s tématem, a nikoliv časem. Návštěvník tak neprochází výstavou pomocí klasické časové osy, ale průvodcem mu jsou právě naznačená témata. Například v rámci pojednání o brněnských hradbách tak v jedné místnosti vidí, jak byly stavěny, jak se vyvíjely v průběhu středověku, poznává razantní barokní změnu a nakonec i problematiku bourání hradeb v 19. století, na kterou navazuje v jiné místnosti vznik okružní třídy a slavná brněnská asanace,“ popsal koncepci výstavy její kurátor Petr Holub.
Větší prostor dostává na výstavě také stavební vývoj samotného hradu Špilberku. A poprvé na Moravě má veřejnost možnost podívat se zblízka na repliky středověkých stavebních strojů, tedy dřevěného jeřábu a beranidla.
„Beranidlo sice vzhledem k podmínkám nemáme možnost nikde využít, ale s jeřábem budeme ve vybraných termínech pracovat,“ uvedl kurátor.