Ústředním momentem výstavy je samotný vznik československého státu 28. října 1918. Republika však nevznikla sama od sebe. Jejímu vyhlášení předcházela řada jednání a událostí, které její vznik zásadním způsobem ovlivnily a podpořily. Nemalou roli tu sehrála i aktivita vojenských jednotek československých legií. Zajímavé (byťne vždy souhlasné) byly v té době i postoje české šlechty.Všem těmto aspektům se výstava věnuje, stejně tak jako reakcím na zrušení šlechtických titulů hned v prvních týdnech existence nového státu. Pominout nelze ani neúspěšné pokusy vyhlásit republiku již o dva týdny dříve, k nimž došlo v některých jihočeských městech a obcích.
Jižní Čechy byly ve svých pohraničních oblastech po staletí obývané německým obyvatelstvem, a topovětšinou vznik Československa odmítalo. Část výstavy se zaměřuje i na tuto záležitost a na neúspěšné snahy o začlenění jihočeského příhraničí k Německu a Rakousku. Z hlediska územního vývoje nové republiky pak nelze opomenout ani připojení vitorazských obcí, k němuž došlo v roce 1920.
Záměrem autorů výstavy nebylo podat ucelený výklad o historii jižních Čech v čase vzniku samostatného Československa. Jejich snahou spíše bylo ukázat co nejširší veřejnosti bohatství a také rozmanitost archivního materiálu z této přelomové doby, uloženého v archivech. Ačkoli je tu vystaveno na 150 exponátů, jde jeno malý výběr z nepřeberného pramenného bohatství, o něž pečují jihočeští archiváři.
Výstava se koná ve výstavním sále Státního okresního archivu České Budějovice (Rudolfovská 40) a pro veřejnost je přístupná ve dnech 3. až 30. října 2018, vždy v pondělí až pátek od 9 do 17 hodin.
Turistickelisty.cz informoval PhDr. Daniel Kovář, Státní oblastní archiv v Třeboni.