Středočeské muzeum v Roztokách zve na výstavu Lidové podmalby na skle

Za jeden z nejpůvabnějších projevů lidového umění bývají považovány podmalby na skle, které od sklonku 18. století tvořily významnou součást života našich předků. Zdobily obytný prostor, reprezentovaly majitele a pro svou převážně náboženskou tématiku byly předmětem úcty. Symbolicky přinášely do domu požehnání a ochranu před zlým.

Foto z výstavy

Technika podmalby, tzn. nanášení barvy na rubovou stranu skla, má hluboké kořeny sahající do antiky. V západní Evropě se však plně rozvinula během 15. století spolu s rozmachem sklářské výroby. Artefakty vzniklé touto technikou byly nejprve určeny pro vyšší společenské vrstvy. Přejímáním a napodobováním vzorů docházelo ke zlidovění podmaleb, které se pozvolna přenesly do venkovského prostředí, kde doznaly nesmírné obliby.

Foto z výstavy

V rámci českých zemí se postupně vyhranila řada výrobních oblastí, odlišujících se od sebe vlastním malířským výrazem. Z obvykle rodinných dílen byly podmalby rozváženy na vhodná odbytiště(trhy, poutní místa) nebo distribuovány podomním prodejem. Ke konci 19. století začala poptávka po obrázcích na skle upadat a jejich místo zastoupily levnější průmyslově vyráběné náboženské tisky.

Kolekci podmaleb na skle prezentuje Středočeské muzeum u příležitosti 60. výročí svého založení. Výstava se ukuteční od  11. 8. 2017 do 29. 10. 2017.

Podle webu Středočeského muzea v Roztokách

(lh,turistickelisty.cz,foto SM v Roztokách)