Poprvé v novodobé historii představí ucelený pohled na bohatství regionu východních Čech v období od 13. do 16. století. Dosud málo známý fond středověké a raně renesanční výtvarné kultury východočeského regionu bude představen v širokých kulturně historických souvislostech střední Evropy. Na výstavě bude shromážděno přes 400 uměleckých předmětů zahrnující sochy, deskové obrazy, celé středověké oltáře, knižní malbu, archiválie, umělecké řemeslo, archeologické památky a doklady každodennosti středověkého člověka. Nejrozsáhlejší konvolut uměleckých děl zapůjčilo Biskupství královéhradecké. Výstava bude sledovat i proměnlivé vztahy mezi východními Čechami a sousedními oblastmi, zejména se Slezskem. Soubor bude doplněn také o prestižní zápůjčky z Polska, Rakouska a Německa.
Jedna z autorek výstavy Mgr. Helena Dáňová, Ph. D. (ÚDU AV ČR, v. v. i.) uvádí: „Všechny představované artefakty dokládají vysokou kulturní úroveň regionu, jehož byl Hradec Králové od nepaměti přirozeným centrem.“ Kurátorka výstavy PhDr. Markéta Pražáková (MVČ) dodává: „Je to vůbec poprvé v historii muzea v Hradci Králové, kdy bude takto komplexně ukázána kultura regionu východních Čech od doby posledních Přemyslovců až do konce období vlády Jagellonské dynastie.“
Tato výstava je hlavním výstupem projektu podpořeného programem Ministerstva kultury ČR NAKI II.: Gotické a raně renesanční umění ve východních Čechách. Výzkum, interpretace, prezentace (č. projektu DG16P02B003). Projekt je řešen ve spolupráci čtyř významných institucí v České republice: Univerzity Palackého v Olomouci, Národního památkového ústavu, Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky a Muzea východních Čech v Hradci Králové. Právě poslední dvě zmiňované instituce společně zajišťují realizaci výstavního projektu.
Záštitu nad výstavou převzali: hejtman Královéhradeckého kraje PhDr. Jiří Štěpán, Ph.D., hejtman Pardubického kraje. JUDr. Martin Netolický, Ph.D. a biskup královehradecký J. E. Mons. JUDr. Ing. Jan Vokál, JU.D. Výstava bude přístupná od 6. února 2020 do 28. června 2020 v Muzeu východních Čech v Hradci Králové.
Podle webu Královéhradeckého kraje