Hrady a zámky zažijí Valdštejnský rok v rámci pokračování úspěšného programu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů. Spousty akcí a zajímavostí nabídnou především významná rodová sídla, tedy zámky Mnichovo Hradiště a Duchcov.
Hned dvě místa v Česku se loni dočkala zápisu na seznam UNESCO: Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem a Hornická kulturní krajina Krušnohoří, která v Ústeckém kraji zahrnuje Krupku se štolou Starý Martin a Mědník. O zápis stojí také Žatec jako město chmele.
Na místě bývalého hnědouhelného lomu (a také starého města Most, které muselo ustoupit těžbě uhlí) se už několik let plní vodou nové jezero. Podle posledních zpráv se jezero Most letos v září.
V lesích mezi obcemi Háj u Loučné pod Klínovcem a Kovářská v Krušných horách stojí historická vápenka z 19. století, nejstarší technická památka svého druhu v České republice. V blízkém lomu se vápenec těžil už v 18. století, vápenku se dvěma pecemi a dalšími objekty tu vybudovali v první polovině 19. století Buquoyové. Svému účelu sloužila až do poloviny 20. let 20. století, její záchrana trvala dva a půl roku a na jaře se chystá její slavnostní otevření. Vápenka je jedním z takzvaných „přidružených objektů“ Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří zapsaného na Seznam světového dědictví UNESCO.
Podle webu Ústeckého kraje