Na letošní rok totiž připadá dvousté výročí zvolení tohoto syna rakouského císaře Leopolda II. do čela olomoucké arcidiecéze. „Tuto událost chceme návštěvníkům přiblížit například při Muzejní noci, která letos připadá na pátek 17. května,“ prozrazuje vedoucí arcidiecézního Centra pro kulturu Martin Kučera. „Program zahájí v 17.30 koncert k poctě Rudolfa Jana v podání studentů z Konzervatoře Evangelické akademie. Od 18. hodiny pak budou až do půlnoci probíhat komentované prohlídky zaměřené na osobnost Rudolfa Jana,“ říká Kučera a dodává: „Kapacita každé skupiny je omezena počtem 30 osob, interval mezi prohlídkami bude 20 minut a poslední začíná ve 22.40.“
Hned o týden později pak biskupská rezidence večerními prohlídkami ožije znovu, a to u příležitosti Noci kostelů. Návštěvníci mohou v paláci zavítat do biskupské kaple, která je jinak veřejnosti nepřístupná. „Původně barokní kaple byla později vybavena novým mramorovým oltářem, stěny jsou z umělého mramoru a na stropě je bohatá štuková výzdoba. Tato ‚domácí‘ kaple olomouckých biskupů je zároveň památným místem. Před sedmdesáti lety – krátce po nástupu komunistického režimu – zde totiž tajně přijal biskupské svěcení pozdější pražský arcibiskup, kardinál František Tomášek, od jehož narození letos navíc uplynulo 120 let,“ říká Kučera.
„Mimořádně v ní bude vystavena cenná plastika, hlava Krista vyrobená z chlebových soust dvanácti vězňů komunistického režimu,“ říká vedoucí kulturního centra. Umělecké dílo vyrobené na počátku totality v Uherském Hradišti zde vězněným sochařem Ludvíkem Šmotkem věnoval arcibiskupství před dvěma lety Jan Janků, další ze skupiny odsouzených, mezi kterými drobné umělecké dílo vzniklo (více zde). Komentované prohlídky biskupské kaple s vystavenou plastikou chlebového Krista budou o Noci kostelů 24. května probíhat od 18 do 23 hodin vždy po 20 minutách, kapacita skupiny je omezena počtem 20 návštěvníků.
V dubnu je palác možné navštívit o sobotách 13. a 27. dubna, v ostatní dny pak po předchozí domluvě. Na Bílou sobotu (20. dubna) bude zavřeno. „Od 27. dubna až do konce září pak prohlídky reprezentačních sálů probíhají denně kromě neděle,“ říká Kučera a dodává: „Návštěvníkům vždy doporučujeme sledovat aktuální otevírací dobu na webu www.arcibiskupskypalac.cz, čas od času jsme totiž nuceni prohlídky kvůli konání nějaké domluvené akce přerušit.“
Stejně jako loni bude i v tomto roce servis obohacen také o služby městského infocentra. Turisté zde tak díky finanční podpoře města Olomouc, které se vedle toho podílí i na financování průvodcovské služby, najdou základní propagační materiály města a suvenýry. „V olomoucké části zvané Předhradí se nacházejí nejvýznamnější turistické atraktivity města, jako například katedrála sv. Václava, trojice Arcidiecézní muzeum, Vlastivědné muzeum a Muzeum umění anebo i samotný palác. Provoz pobočky městského infocentra v této strategické lokalitě rozšíří nabízené služby v oblasti cestovního ruchu,“ říká Kučera a dodává: „Navíc tak s podporou města můžeme palác otevřít zdarma ve vybraných dnech, jako je právě Muzejní noc nebo Noc kostelů.“
Turistickelisty.cz informoval Jiří Gračka, tiskový mluvčí Arcibiskupství olomouckého