Již devět let se Národní památkový ústav vydává „Po stopách šlechtických rodů“, aby pomocí speciálních prohlídek, přednášek, výstav, publikací a kulturních aktivit připomněl kulturní, společenské a historické odkazy významných aristokratických rodů. Letošní ročník se zaměřil na rod Gallasů a Clam-Gallasů, kterým je také věnována výstava, která potrvá od 13. prosince do 1. března 2020.
„Rod Gallasů a Clam-Gallasů působil zejména v libereckém regionu a proto jsme chtěli, aby se i tato výstava konala v srdci jejich původního panství. Věřím, že výstava Spravedlnost bez bázně bude stejně úspěšná, jako byl celý letošní ročník projektu Po stopách šlechtických rodů, do něhož se zapojilo přes dvacet státních i nestátních institucí. Cenné bylo zapojení Libereckého kraje, který projekt podpořil nejen finančně, ale i organizačně,“ sdělila Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.
Výstava návštěvníky seznámí s rodinnou historií od Matyáše Gallase (1588–1647) až po sedm dcer posledního mužského člena rodu FrantiškaClam-Gallase (1854–1930). Představen je zde jejich soukromý život, ale i politická, diplomatická, kulturní a hospodářská činnost. Nejvíce prostoru je věnováno Janu Václavoviz Gallasu, slavnému císařskému diplomatu, od jehož úmrtí letos uplynulo 300 let. Výstava návštěvníky seznámí i s působností rodu v oblasti vojenství, podnikání, dobročinnosti, umění a správy panství. Velká část vystavených exponátů pochází z rodových sídel – hradu a zámku Frýdlant, hradu Grabštejn a zámku Lemberk, k vidění je zde i jeden ze skvostných kočárů hraběte Jana Gallase, který byl vymodelován na základě dobových skic na 3D tiskárně.Z obrazů na výstavě nebudou chybět ani díla takových malířských velikánů, jakými jsou Karel Škréta či Petr Brandl.
Součástí výstavy jsou také haptické modely rodových sídel. Pro děti a studenty jsou připraveny skládací modely hradů Grabštejn, Frýdlant a zámku Lemberk a také multimediální pomůcky.
Oblastní galerie výstavu doplňuje svým programem doprovodných komentovaných prohlídek pro širokou veřejnost v termínech:
neděle 12. 1. a 26. 1. a 23. 2. v 15:00 hodin, čtvrtky 16. 1. 10:30, 6. 2. a 27. 2. v 10:30 a 17:00 hodin.
Pro školy je od 6. 1. do 28. 2. připraven doprovodný program. S lektory projdou žáci výstavou a ve výtvarném ateliéru je čeká výtvarný program zaměřený na architekturu a historii hradů a zámkůGrabštejn, Frýdlant a Lemberk. V sobotu 18. ledna 2020 je proběhne víkendová dílna pro rodiny s dětmi. Pro tvořivé děti od 6 do 12 let je připraven jednodenní Výtvarný ateliér Za vysvědčení do Lázní v zámeckém stylu, který proběhne v pátek 31. ledna 2020 v ateliéru galerie.
Výstava se koná pod záštitou hejtmana Libereckého kraje pana Martina Půty.„Rody Gallasů a Clam-Gallasů ovlivnily severní Čechy po mnoha stránkách. Kromě věhlasu vojenského a politického byli jejich představitelé i vynikajícími hospodáři. Už jen rozsah jejich panství jak na území současného Libereckého kraje, tak i mimo něj, hovoří o jejich významu sám o sobě. Velmi mě těší, že těmto významným šlechtickým rodům věnoval Národní památkový ústav pozornost po celý rok“, říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Rod Gallasů a Clam-Gallasů je spojován především se severními Čechami, přestože jejich působnost lze vztáhnout na téměř celou tehdejší monarchii. Příslušníci rodu byli příbuzensky provázáni s významnými rodinami habsburské monarchie. Účastnili se korunovací, císařských zahraničních cest, diplomatických misí či válek. Výrazně se angažovali v umění a v charitě, v regionech se zasadili o výraznou stavební činnost, podporu barokní zbožnosti, lesního hospodářství či lázeňství. Zasloužili se také o zpřístupnění prvního hradního muzea ve střední Evropě – roku 1801 na Frýdlantě.
Stěžejními objekty projektu v rámci Národního památkového ústavu byl hrad a zámek Frýdlant, hrad Grabštejn a zámek Lemberk. Centrem celostátní Hradozámecké noci se stal hrad Grabštejn, který za letošní rok dosáhl své historicky nejvyšší návštěvnosti – v tuto chvíli 22 000 návštěvníků, v přechozích letech maximálně 19 000.Kromě realizovaných akcí a výstav byly vydány (zatím) také dvě publikace, a to Hraběcí obory. Odkaz Clam-Gallasů v krajině Jizerských hora Gallasové/Clam-Gallasové. Noblesa severních Čech.
Turistickelisty.cz informoval Mgr. Filip Trdla, tiskový mluvčí, Krajský úřad Libereckého kraje