Ve Veigertovském domě v Kolíně začala výstava o slavných českých cestovatelích

Ve čtvrtek v podvečer se uskutečnila slavnostní vernisáž v nedávno zrekonstruovaném Veigertovském domě v Kolíně. Ta odstartovala unikátní výstavu s názvem Dávná touha cestovatelská. Celou expozici si prohlédl a slavnostně zahájil také radní pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička.

Výstava v Regionálním muzeu v Kolíně prezentuje především bohaté exotické sbírky muzea i jeho poboček a souborně představuje výrazné postavy českých cestovatelů od vrcholného středověku až do doby krátce po 1. světové válce.

Foto z výstavy

„Cestování mají Češi v krvi od nepaměti. Cestovatelská dvojice Zikmund–Hanzelka je v Čechách notoricky známý a dodnes nepřekonaný cestovatelský pojem. Oba ovšem navazovali na dlouhou cestovatelskou tradici,“ komentuje výstavu radní Karel Horčička.

Výstava však upozorňuje i na méně známé cestovatele, například Odorica de Pordenone, po otci Čecha, který už ve 14. století podnikl cestu do Číny. Stejně tak je prakticky neznámé, že první Češi v jižní Americe byli najatí horníci z oblasti Jáchymovska nebo že první Čech v severní Americe se řadu let živil jako profesionální pirát. Nakonec se z něj stal vážený majitel rozlehlých panství ve státě Maryland.

Ikony Emila Holuba, Aloise Musila nebo Kryštofa Haranta z Polžic má už od školních let v paměti asi většina z nás. Víme ale skutečně, jaké cesty podnikli? Výstava neopomíjí ani dávno zapomenuté cestovatele z našeho regionu – například Viléma Obstžerera, který se v 18. století stal jezuitským misionářem v Indii. Jaroslav Boháč z Rostoklat se zase díky svému členství v československých Legiích vydal po 1. světové válce na cestu po Indonésii a Malajsii, odkud přivezl do Národního a Náprstkova muzea desítky vzácných předmětů. Mimochodem právě bohatá ukázka cestovatelských artefaktů je nedílnou součástí expozice. „Tato výstava poskytuje mimořádnou příležitost k vystavení ojedinělých exotických exponátů ze sbírek kolínského muzea a jeho poboček, především pak Podlipanského muzea v Českém Brodě. Mezi unikátními předměty můžeme zmínit například pokrývky z kůry z Tahiti nebo sbírku orientálních starožitností Josefa Zounka,“ láká návštěvníky k prohlídce výstavy ředitel Regionálního muzea Kolín Vladimír Rišlink.

Výstavu budou doprovázet přednášky a lektorské programy pro školy i pro veřejnost. Expozice potrvá až do 25. února 2018. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hodin, o víkendech pak od 10.00 do 17.00 hodin.

Podle webu Středočeského kraje

(lh,turistickelisty.cz,foto Středočeský kraj)