„Pro zájemce jsou k dispozici různé druhy a velikosti lodí, od malých motorových člunů Boden See umožňujících rodinnou rekreační plavbu bez nutnosti kapitánských zkoušek přes středně velké lodě, dvanáctimístného Regenta, Koloděje, či historickou repliku lodi Vojtěch Lanna junior, až po velké vyhlídkové lodě Vojtěch Lanna a Malše. Nechybí ani obytné lodě. Hausbóty Charlotte, Adele a novou Victorii si lze pronajmout i s dalšími doplňkovými službami,“ uvedl David Šťastný, předseda Destinanční společnosti Českobudějovicko-Hlubocko, která je garantem projektu Stezka řeky Vltavy.
Stezka Vltavy poskytuje kompletní informace o lodích k pronájmu, pravidelných linkách na Vltavě, turistických cílech či gastro provozech a půjčovnách lodí, hausbótů, kol a sportovního vybavení. Díky tomuto projektu si každý může vše potřebné zjistit a dopředu zajistit na webových stránkách www.stezkavltavy.cz, či přímo v informačních střediscích InfoPointVltava.cz na trase stezky. Naplno již funguje Infopoint České Budějovice - kavárna Lanna, Infopoint České Vrbné a Infopoint Hluboká. Své služby postupně rozšiřují Infopointy Týn nad Vltavou a Koloděje nad Lužnicí. Přibývají také nové lodní linky.
„Úplnou novinkou je od začátku července pravidelná linka mezi Hlubokou a Týnem nad Vltavou, kterou bude zajišťovat každé prázdninové úterý Vojtěch Lanna, který je spolu s Malší největší vyhlídkovou lodí na naší části řeky s kapacitou až 90 cestujících. Na palubě se nachází příjemný bar a sociální zařízení. Přepravovat na této lodi je možné dětské kočárky i jízdní kola,“ uvedla manažerka projektu Stezka řeky Vltavy Michaela Jirásková.
Pravidelné plavby již fungují na čtyřech trasách. Linku České Budějovice – Hluboká nad Vltavou – Purkarec zajišťují Malše a Vojtěch Lanna Jr., Týn nad Vltavou – Hluboká nad Vltavou Vojtěch Lanna, Týn nad Vltavou – Koloděje nad Lužnicí/zámek Mitrowitz loď Koloděj a Týn nad Vltavou – vodní dílo Kořensko loď Regent.
„Všechny lodě je samozřejmé možné objednat také individuálně včetně různých doplňkových služeb, výběru trasy a podobně například pro školní výlety, firemní akce, oslavy, svatby a jiné příležitosti,“ zdůraznila Jirásková.
Čtyřicet kilometrů splavněné Vltavy v lokalitě Turistické oblasti Českobudějovicko-Hlubocko, doplňujících desítky kilometrů nenáročných a dobře značených cyklotras a deset kilometrů stezky pro in-line brusle nabízí v současné době na své trase vice než 25 turistických cílů, patnáct občerstvení a restaurací, čtyři plavební komory a také už zmiňované vltavské infopointy.
„Zájem o lodní služby roste. Například hausbóty jsou již zarezervovány na celý červenec i srpen. Zájemcům o ně bych proto doporučila zářijové termíny. Strávit část babího léta na řece může být nesporně skvělým zážitkem,“ doplnila Jirásková.
V rámci Stezky řeky Vltavy je možné se plavit z centra Českých Budějovic od Lannovy loděnice přes Hlubokou nad Vltavou do Týna nad Vltavou a dále při odbočce proti proudu Lužnice do Kolodějí nad Lužnicí s nově zrekonstruovaným zámkem Mitrowicz. Zatím poslední dokončená plavební komora na Vltavě v Hněvkovicích pak umožňuje plavbu po téměř 100 kilometrů dlouhé vodní cestě z Českých Budějovic až do Týna nad Vltavou a dále na Orlík. Na malých lodích je ovšem možné doplout přes Prahu a Mělník až do Hamburku.
(jv,jihoceskenovinky.cz & lh,turistickelisty.cz,foto DS Českobudějovicko-Hlubocko)