„Podzimní počasí přeje výletům a v současné situaci, kdy nám pandemie neumožňuje potkávat se tak, jak jsme zvyklí, máme více možností být se svými nejbližšími a objevovat ve svém kraji místa, která jsme doposud nenavštívili. Třeba právě tyto vodopády,“ láká k výletu Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Stezka stoupá souběžně s říčním korytem okolo Dolního vodopádu pod Pekelnými skalami, přes Pekelný vodopád až ke krásným vodopádům Jedlová. V romantické lesní rokli je možné procvičit mozkové závity na naučné stezce. Na jejím konci se pak turisté mohou otočit a vrátit se stejnou cestou zpět, anebo zabočit prudce doprava a projít se takzvanou Mořskou cestou a dále po žluté zpět před Josefodolské vlakové nádraží.
Zde však výlet nekončí. Lidé mohou pokračovat dál po žluté kolem Muzea místní historie a pseudogotického Kostela Proměnění Páně. Cestou se objeví deset dubů tvořících výjimečné stromořadí chráněných památných stromů. Po necelém kilometru cesty se nachází Naučná stezka G. Leutelta. A zde začíná stoupání do Pekla, kde čert tropil své neplechy. O jeho někdejší přítomnosti svědčí svržené kameny povalující se po okolních stráních a vytvářející skalní vyhlídku zvanou Čertovy kameny s výhledem na hráz vodní nádrže Josefův Důl.
Po načerpání pekelné atmosféry lze pokračovat dále po stezce z kopce dolů až ke Kříži u věhlasného restaurantu V Nebi. Tak se stalo, že v Josefově Dole je Peklo výš než Nebe. Výlet končí příjemnou mírnou cestou z kopce dolů kolem Červeného vodopádu až k vlakovému nádraží. Jde ho zvládnout za jeden den, nebo si ho lze rozložit do dvou dnů s přenocováním v některém z horských penzionů nebo hotelů.
Trasa v délce 10,7 kilometrů je vhodná pro rodiny s většími dětmi, aktivní seniory a aktivní, zvídavé turisty.
Turistickelisty.cz Mgr. Filip Trdla, tiskový mluvčí, Liberecký kraj