![[ title]](http://www.turistickelisty.sportovnilisty.cz/img/_antialias__antialias_ec560e52-93fc-4cdb-a5dc-f96346ec6d04_5db04d6fbbb3f0d07fdc039a742179ca_3081ef918107c1bd51c4dd307a202b14.jpg)

Jak je z názvu patrné, výstava představuje kostel sv. Mikuláše v Čečovicích (v okrese Domažlice), významnou, byť co do velikosti spíš menší památku, která je pozoruhodná z mnoha důvodů ve středoevropském kontextu. Pozornost návštěvníka upoutá asi nejvíce vysoká uměleckořemeslná úroveň a zdobně bohatá rozmanitost architektonických článků včetně drobné, ale velmi plastické kamenosochařské práce. Jde například o vesměs původní portály, žebrové křížové klenby, kružbová okna, panelovaný západní štít sedlové střechy, podokapní římsu s rostlinnými a zvířecími reliéfy, arkýřovitě do volného prostoru předsunutý oltář na tribuně a její kružbový parapet, klenební konzoly s maskou divého muže nebo s kružbovými závěsy, zbytky starých nástěnných maleb a sklomaleb a četné další prvky.

Stavbu kostela lze hodnotit jako přímý import z ciziny, odvozený z bohatého architektonického tvarosloví katedrál v oblastech podél řeky Rýna, zejména katedrály ve Štrasburku a v Kolíně nad Rýnem, a dále v jižním Německu na sklonku 13. století a v 1. polovině 14. století. Zprostředkující uměleckou úlohu sehrála podle všeho stavební huť katedrály v Řezně v Bavorsku. Ze stavebně typologického hlediska kostel v Čečovicích připomíná proslulé gotické palácové kaple typu Sainte-Chapelle ve Francii. Kdo nechal čečovický kostel – kdysi panskou kapli postavit, není přesně známo. Je však velmi pravděpodobné, že to byli bratři Bušek ml., Václav a Jan, páni z Velhartic, a to v době kolem roku 1364, tedy za vlády Karla IV.
Památka, která prošla úspěšnou obnovou v letech 1996–2001/2002, byla prohlášena vládou České republiky za národní kulturní památku. Patří římskokatolické církvi. Je přístupná veřejnosti na prohlídky jen podle předchozí dohody a jako místo konání slavnostních koncertů.
Podle webu NPÚ