„Mučení však nebylo samoúčelné a mělo mít vždy přesná pravidla. V případě, že tázaný člověk na sebe vyznal určité zločiny, následovalo vynesení trestu. Trest měla být adekvátní odplata, kterou mělo dojít k urovnání zločinu a jeho následků pro poškozeného nebo jeho příbuzné. Krutost trestu měla sloužit k exemplárnímu odstrašení v drsné středověké a raně novověké společnosti,“ připomněl historik zámku Martin Rája.
Expozice představí nejen samotné mučící nástroje z dílny křenovského uměleckého kováře Oldřicha Bartoška, ale využívá i moderní audiovizuální techniku, která návštěvníka dokonale vtáhne do atmosféry doby. Expozice Právo útrpné je otevřená od 1. července.
Nápad s vybudováním náročné expozice souvisí nejen s hledáním vhodného využití zámeckého podzemí, ale také nově nalezenými informacemi o popravovaných na šibeničním vrchu mezi Slavkovem a Křenovicemi. Část expozice ukáže, jak vězni pykali za své hříchy, jaké byly výslechové metody a jakými nástroji byly prováděny. K vidění bude například pranýř, ke kterému byli připoutáni lidé, kteří se provinili mírnějším způsobem nebo vůz, na němž se převáželi vězni z městské šatlavy na popravčí vrch.