Dne 31. října 2017 uplyne půl tisíciletí od okamžiku, kdy Martin Luther přibil na vrata wittenberského zámeckého kostela svých 95 tezí, v nichž kritizoval, mimo jiné, prodej odpustků. Zahájil tak církevní reformaci.
Myšlenky německé reformace dalekosáhle ovlivnily i české země a našly ohlas zejména mezi zdejším německojazyčným obyvatelstvem. Proto se organizátoři tradičních ústeckých kolokvií (Ústav slovansko-germánských studií FF UJEP, katedra historie FF UJEP, Společnost pro dějiny Němců v Čechách, Collegium Bohemicum, o. p. s., a Muzeum a Archiv města Ústí nad Labem) rozhodli věnovat letošní konferenci reformaci v německojazyčných oblastech českých zemí. Přizvali si k tomu i německé odborníky.
Konference se bude konat ve dnech 18.–19. 5. 2017 v Muzeu města Ústí nad Labem. Jejím doprovodným programem bude právě výše avizovaná putovní výstava „Reformace v českých zemích“. Ve foyeru FF UJEP její vernisáž dne 11. 5. 2017 ve 14:00 h zahájí prorektor pro vnější vztahy UJEP doc. Zdeněk Radvanovský a projev zde přednese i zastupující ředitelka Německého kulturního fóra střední a východní Evropy paní Tanja Krombach. Ta zde bude přítomna zejména proto, že právě Německé kulturní fórum střední a východní Evropy se sídlem v Postupimi zapůjčilo univerzitě putovní výstavu „Reformace v českých zemích“ v rámci speciální projektové výzvy, kterou při příležitosti 20. výročí přijetí Česko-německá deklarace z 21. 1. 1997 vyhlásil Česko-německý fond budoucnosti pod názvem Česko-německé kulturní jaro.
Další doprovodnou akcí konference bude výstava „Ústí nad Labem v pozdním středověku“ instalovaná v Muzeu města Ústí nad Labem.
„Abychom podpořili autenticitu konference, rozhodli jsme se předvést i krátkou divadelní hru z první poloviny 20. století tematicky zaměřenou na hnutí Pryč od Říma od autora Hanse Rottera ‚Tajné požehnání‘. Herci z řad pracovníků spoluorganizátorských institucí budou jistě slavit úspěch,“ ubezpečuje doc. Kristina Kaiserová z ÚSGS FF UJEP.
Turistickelisty.cz informovala Mgr. Jana Šiková, tisková mluvčí UJEP.