Až do 19. století tvořily Strašnice součást zemědělského zázemí Prahy, od 14. do počátku 17. století se tu kromě polí rozkládaly rozsáhlé vinice a chmelnice, v pozdější době bylo pro tuto oblast charakteristické pěstování zelí. Původní nevelká ves ležící na důležitých obchodních cestách o několika málo číslech popisných se v 18. a 19. století postupně rozrůstala a na konci 18. století vznikly samostatné Nové Strašnice.
Stavební boom pak zaznamenáváme od přelomu 19. a 20. století a během první poloviny 20. století se Strašnice staly důležitou rezidenční oblastí pražských středních vrstev. Na počátku 20. století získaly Strašnice tramvajové spojení s Prahou i železniční zastávku na důležité trati Praha–Benešov. Velkou proměnu zaznamenaly Strašnice v druhé polovině 20. století, kdy byla zastavěna již většina plochy strašnického katastru. Na přelomu čtyřicátých a padesátých let tu vzniklo sídliště Solidarita, poté vyrostla nová, z velké části panelová, výstavba i v dalších strašnických lokalitách – v Průběžné, Rybníčkách i jinde.
V šedesátých až osmdesátých letech došlo ke zboření staré zástavby, z níž do dnešních dob zůstalo zachováno jen několik málo budov.Na počátku devadesátých let 20. století byl postaven a vysvěcen po šedesátiletém úsilí místních farníků ve Strašnicích kostel Neposkvrněného početí Panny Marie. K výstavě je vydána výpravná publikace „Strašnice, …zahrada Prahy, brána armád…“, která má čtenářům sloužit jako obrazový historický průvodce dějinami Strašnic.
Doprovodné programy
Komentované prohlídky s autorkou výstavy
Středa 30. 5. 2018, 18:00 hod., hlavní budova muzea Na Poříčí 52
Středa 20. 6. 2018, 17:00 hod., hlavní budova muzea Na Poříčí 52
Středa 17. 10. 2018, 17:00 hod., hlavní budova muzea Na Poříčí 52
Turistickelisty.cz informovala Mgr. Marika Hankiewiczová, Muzeum hl.m.Prahy.