Výstava v Západočeském muzeu připomíná sté výročí narození Viléma Heckela

Západočeské muzeum v Plzni připomíná sté výročí narození plzeňského rodáka fotografa Viléma Heckela retrospektivní výstavou. Hlavní linii tvoří snímky ze všech oblastí jeho tvorby, které byly vybrány z početného archivu, v němž je uloženo přes 60 tisíc negativů. Vernisáž se uskutečnila 4. října za účasti sestry Viléma Heckela Milady a dcery Heleny a dalších hostů. Výstavu finančně podpořilo město Plzeň, Plzeňský kraj a Státní fond kultury ČR, záštitu převzal první náměstek plzeňského primátora Martin Baxa. Výstava bude k vidění  do 27. ledna 2019.

Foto z výstavy

Vilém Heckel svými fotografiemi přiblížil vzdálené vrcholy a zapomenuté kouty světa širokému publiku. Věnoval se také průmyslové a reklamní fotografii, reportážní dokumentaci a krajinným fotografiím Československa. Návštěvníci výstavy si mohou prohlédnout snímky nejen ze všech těchto oblastí jeho činnosti, ale mají možnost sledovat jeho životní cestu i prostřednictvím rodinných fotografií. Je zde vystaveno mnoho Heckelových osobních věcí včetně fotoaparátů, horolezeckého náčiní, vybavení fotokomory i hudebních nástrojů. K vidění jsou i téměř všechny jeho publikace, k dispozici je i katalog výstavy a plakáty.

Foto z výstavy

Vilém Heckel se narodil v roce 1918 v Plzni a po svém otci zdědil lásku k cestování a k fotografii. Vyučil se fotografem-portrétistou a pracoval v řadě menších ateliérů. Pak přešel k průmyslové a reklamní fotografii, v roce 1949 byl přijat do fotografické sekce Svazu československých výtvarných umělců. V 50. letech minulého století objevil kouzlo hor, odešel ze zaměstnání a stal se volným fotografem. Zúčastnil se mnoha horolezeckých expedic, ze kterých pořídil řadu fotografických publikací a výstav, zachycujících majestátní krásu přírody. Zahynul při expedici 31. května při zemětřesení na úpatí hory Huascarán v pohoří Cordillera Blanca v Peru.

Osobnost Viléma Heckela v Plzni připomíná i venkovní výstava, která je do 28. října umístěna ve Smetanových sadech. Je věnována i dalším dvěma významným plzeňským rodákům narozeným v roce 1918, a to herci Miroslavu Horníčkovi a kreslíři a ilustrátorovi Bohumilu Bimbovi Konečnému. Výstava se do Plzně přesunula z Valdštejnské zahrady Senátu Parlamentu České republiky v Praze, kde byla k vidění do konce září.

Podle webu města Plzně

(lh,turistickelisty.cz,foto V.Heckel,město Plzeň)