Výstava, která bude na chudenickém zámku v běžných otevíracích hodinách do 15. července, představí na 16 panelech historii obor a obornictví ve světě a v českých zemích, typické stavby realizované v oborách a používané lovecké techniky. Hlavní část výstavy prezentuje vybrané lokality, které patří mezi nejzajímavější historické obory v Čechách, například Horšovskou oboru, Podrážnici, oboru u zámku Kozel, Lánskou oboru, oboru Klokočka, Kněžičky, Roštejnskou oboru, Jemčinskou oboru a další. Výstavu budou doprovázet komentované prohlídky, jejichž termín bude upřesněn na webových stránkách zámku Chudenice a NPÚ.
„Obory a obornictví mají v našich zemích dlouhou a bohatou tradici. Dostupná odborná literatura uvádí první zmínky o zřizování obor na našem území již ve 2. polovině 13. století. Velký rozmach zaznamenalo obornictví mezi 15. a 17. stoletím a udrželo se až do současnosti“, uvádí autor výstavy dr. D. Tuma, odborný pracovník plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu.
Součástí výstavy jsou dvě přednášky, připravené odbornými zaměstnanci Národního památkového ústavu a týkající Chudenicka a jeho krajinné památkové zóny, která byla prohlášena roku 1996.
První přednáška Ing. Barbory Fiřtové s názvem Historický vývoj krajiny Chudenicka představí kulturně-historické hodnoty a vývoj daného území v minulosti a dnes. Přednáška se koná ve středu 24. května v 17 hodin ve Starém zámku v Chudenicích.
Druhou přednášku si připravil dr. David Tuma. Má název Černínská lovecká krajina a zaměří se na lovecká zařízení na Chudenicku. Představí rovněž další černínská lovecká zařízení jako například loveckou krajinu kolem zámku Kozel na Plzeňsku nebo Jemčinskou oboru v jižních Čechách. Přednáška se koná ve středu 14. června v 17 hodin ve Starém zámku v Chudenicích.
Podle webu NPÚ