Zahájení návštěvnické sezóny na památkových objektech Jihomoravského kraje

Hrady a zámky v Jihomoravském kraji ve správě Národního památkového ústavu zahajují letošní sezónu již v průběhu března. Návštěvníci mohou opět počítat se zajímavými akcemi, výstavami, kulturními pořady, nočními prohlídkami, koncerty a dalšími.   

Hrad Veveří

I v letošním roce Národní památkový ústav pokračuje v projektu Po stopách šlechtických rodů, který se v minulých letech věnoval renesanci, Lucemburkům, pánům z Kunštátu, francouzské kultuře či Pernštejnům. Letošní rok je věnován šlechtické diplomacii. Na čtyřiceti památkových objektech ve správě Národního památkového ústavu budou probíhat výstavy a doprovodné programy zaměřené na šlechtické rody, které významně ovlivnily běh evropských a světových dějin. K oslavám sta let novodobé české státnosti se NPÚ připojí projektem Století republiky.  

Zámek Kunštát

Z památek v Jihomoravském kraji se k roku Šlechta českých zemí v evropské diplomacii připojuje zámek Kunštát, a to speciálními a kastelánskými prohlídkami, které, představí osobnost Jiřího z Kunštátu a z Poděbrad a jeho diplomatické aktivity. Zdůrazněny budou i diplomatické aktivity členů rodu říšských hrabat Coudenhove. Jedna z prohlídek se uskuteční 27. července, přímo v den výročí úmrtí Richarda Mikuláše Coudenhove-Kalergi.  Dalším z památkových objektů, který se k roku diplomacie připojí, je zámek v Lysicích, těšit se můžete na doplnění návštěvnické trasy o tematicky zaměřené fotografie a další zajímavý, zatím neprezentovaný mobiliář týkající se osobnosti Erwina Dubského, diplomata a fregatního kapitána. Velkou novinkou na Lysicích bude úplně nový vzhled kavárny na nádvoří zámku – Kavárna Dubsky. Diplomatické cesty hraběte Erwina Dubského totiž inspirovaly její novou podobu. Hosté budou mít možnost obdivovat nejen unikátní fotografie z jeho cest. Kavárna bude otevřena v dubnu. A zámek v Lysicích přispěje ještě jedním počinem – vydáním lodního deníku Erwina Dubského -  Pozdravy z Tramtárie a cesta kolem světa v denících a fotografických albech.

Vila Stiassni v Brně se svou výstavou Českoslovenští státníci ve vile Stiassni připojí k projektu Století republiky.  Výstava je věnována slavným návštěvníkům neméně slavné vládní vily na Hroznové. Zjistíte zde, které československé (a nejen ty) státní představitele vila hostila, a jak tehdy celý dům vlastně fungoval. Výstava je přístupná jako součást prohlídkové trasy vily, ale zároveň je možné ji navštívit i jako samostatný prohlídkový okruh a otevřená je až do konce roku 2018. K připomínce Století republiky se svou výstavou Jaro na zámku v barvách trikolóry (od 23. 3. – 2. 4.), připojí i zámek v Lysicích. Tradiční výstava květinových jarních aranžmá jako součást základní prohlídkové trasy bude tentokrát k poctě výročí republiky zářit v barvách bílé, modré a červené.  

Otevření památek a připravované akce

Netrpěliví návštěvníci nemusejí čekat až na konec března či začátek dubna, v zimě máme otevřeno např. na zámku v Bučovicích, a to novou prohlídkovou trasu Moravský aristokrat v labyrintu světa, která je přístupná celoročně, na zámku v Lednici můžete od 1. března 2018 navštívit prohlídkový okruh Reprezentační sály

Na Velký pátek a v období velikonočních svátků mají téměř všechny památky v Jihomoravském kraji otevřeno, podrobné informace jsou zveřejněny na webech jednotlivých památek. Během Velikonočních svátků jsou na vybraných objektech (hrad Bítov, hrad Pernštejn, zámek Rájec nad Svitavou, zámek Lysice, zámek Valtice a vila Stiassni) připraveny speciální prohlídky interiérů s jarní a velikonoční výzdobou, jarmarky, dětské dílny, výstavy a další programy související se svátky jara.  

Návštěvníci se v letošním roce dočkají i tradičních a oblíbených akcí jako jsou květinové výstavy např. na zámku v Rájci nad Svitavou, na hradě Pernštejně, v Lysicích či na Veveří. Dalším oblíbeným programem jsou noční prohlídky, komentované prohlídky či Hradozámecká noc, která se letos uskuteční 25. srpna. Na památkách se budou pořádat koncerty, divadelní představení i programy a akce pro nejmenší návštěvníky.  Za zmínku stojí připomenutí, v polovině loňské sezóny nově otevřené prostory na Bítově – hradní pivovar. Zde se návštěvníci seznámí s historií vaření piva v českých zemích i ve světě. Prohlédnou si prostory hradního pivovaru včetně dochovaného zařízení vycházející z historie vaření piva. Podívají se na půdu, kde se skladoval ječmen, do sladovny, využívané k přípravě sladu. Unikátní jsou také ležácké sklepy s chladírnou v hradním sklepení, kde bylo pivo uloženo v dřevěných sudech. Hradní pivovar je zařazen do II. prohlídkového okruhu.  

Turistickelisty.cz informovala  Mgr. Dagmar Šnajdarová,PR, NPÚ ÚZEMNÍ PAMÁTKOVÁ SPRÁVA V KROMĚŘÍŽI.

(lh,turistickelisty.cz,foto NPÚ)