Zámecké imaginárium vplulo do Roztok

Velcí a malí milovníci divadla míří do Roztok u Prahy. Výstava Zámecké imaginárium, ve výstavních prostorách Středočeského muzea, láká všechny, kteří touží objevit hravý divadelní svět bratří Formanů. Uvítá vás společnost loutek, dekorací, jevištních scén, kostýmů, skic, fotografií a magických technik, které vznikly pro slavná představení a bylo by škoda neukázat je veřejnosti a nepředstavit jejich autory.

Interaktivní lákadla a dokonalé řemeslo

„Otevře se velká výtvarná herna. Každý v ní propadne kouzlům, tajům a bude je chtít objevit.I dospělí v sobě zas najdou kousek hloubavého dětského diváka. Zatočí se kličkou a na scéně se rozsvítí. Jenže proč? A takových zázraků se nabízí nejméně sto a zvědavost návštěvníky přiměje, aby pátrali, proč tomu tak je. V Zámeckém imagináriu, neplatí „na nic nesahat“. Naopak, každý musí sám přijít na to, jak výtvarné objekty fungují. Interaktivními lákadla pohltí velké i malé na každém kroku. A vedle nich různé mechanismy vymyšlené jen pro jediné představení. Za jejich dokonalým řemeslným zpracováním dnes už polozapomenutýmitechnologiemi stojí koumáci, kteří milují divadlo. Společně s nimi se tu představují výtvarníci a každý přináší svůj imaginární svět a svou ruční dovednost, “ říká Matěj Forman, spoluautor výstavy, její hlavní koordinátor, principál, divadelní režisér, výtvarník a kapitán divadelní lodi Tajemství o svých přátelích a strůjcích objektů Zámeckého imaginária.

Ovečka na každý den
Výtvarnice a loutkoherečka Jana Paulová je autorkou ohromné peřiny, která spolkla 250 pytlů molitanu. Malí návštěvníci duchnu s ručně malovanými pruhy milují, odpočívají na ni a taky dovádějí. Krom toho zláká hlavně holčičky k Dětské dámě, stolečku s vybranou sešlostí panenek a obří loutka Amadea Mozarta v životní velikosti nadchne i dospělé hračičky. Manželé Lhotákovi se věnují hračkám a loutkám.

„Dělám pohyblivé dřevěné hračky, moje žena Renata pracuje s textilem,“ charakterizuje Martin Lhoták jejich tvorbu, která se rodí na chalupě v Českém ráji, kde dnes známí výtvarníci žijí. Lásku k výtvarné práci podědily i jejich dcery. Tereza Komárková pozve návštěvníky mezi loutky a do houfu oveček ze dřeva a textilu. Je jich tolik jako dnů v roce – 365.

„Velké jsou 15 až 20 cm a je na dětech, aby zjistily, že je každá jiná,“ prozrazuje výtvarnice. Fotografie Ireny Vodákové připomenou především slavná divadelní představení, s nimiž Divadlo bratrů Formanových projelo kus světa.

Foto z výstavy

„Nesou okouzlující rukopis, jsou pestrá, hravá a obdivuhodný je smysl pro detail, který podtrhuje originální nápady. Nás všechny kolem Formanů práce baví. Tvoří s nakažlivým nadšením a tahle radost čiší z divadla i z téhle rozsáhlé výstavy. Takové věci se krásně fotí,“
konstatuje fotografka.

Od kuklostroje k mašince
Úžasná překvapení odhalí pohled třeba do hybohledu, inspectáklu nebo kuklostroje Pavla Macka, truhláře a konstruktéra dřevěných mechanismů. Malé objevitele nenechá na pokoji dřevěný vláček, který vypadá jako ze starých časů, ale uhání závratnou rychlostí. V miniaturním cirkuse se dají do pohybu klauni i krotitelé. Jen přijít na to proč! Závratná podívaná je na scénografickou a kostýmní tvorbu Andrei a Josefa Sodomkových.

„V Zámeckém imagináriu se setkává ohromný soubor rozdílných věci na jedno téma, z nějž je zřejmé souznění jejich tvůrců, naladěných na stejnou notu. Je to obrovská parta lidí, kteří se mají rádi a hlavně milují divadlo,“ láká Martin Lhoták, dlouholetý spolupracovník bratrů Formanových. Diváci, kteří znají jedno z nejlepších českých divadel, dostávají v Roztokách příležitost vykoumat vše, co při představení nestihli, setkat se s divadelníky i s jejich kamarády. A ti, kteří v divadle dosud nebyli, do něj teď nejspíš najdou cestu.

Podle webu Středočeského muzea v Roztokách u Prahy

(lh,turistickelisty.cz,foto SM v Roztokách u Prahy)