Mezi nejvýznamnější exponáty nepochybně patří předměty spojené s dvěma misemi Heřmana Černína k tureckému sultánovi, turecký stan, závěsy a další předměty, jež si Heřman přivezl z osmanské říše, ale také například slovník tureckých slov, který během ní využíval a doposud neznámé archiválie spojené s jeho cestou. Další zajímavé příběhy nabízí také expozice mapující osudy jeho prasynovce a dědice rozsáhlého černínského majetku Humprechta Jana, včetně několika pláten z jeho proslavené obrazárny v Černínském paláci.
Expozice se věnuje také výchově budoucích diplomatů, zejména kavalírské cestě Humprechtova syna Heřmana Jakuba po Itálii, Francii nebo Španělsku a mezi nejzajímavější exponáty patří zimní saně, nosítka či jezdecká sedla, stejně jako předměty denní potřeby, například cestovní sluneční hodiny. Návštěvníci se dozvědí mnohé i o milovníkovi umění Janu Rudolfovi Černínovi, či o cestě jeho pravnuka Evžena Černína v roli císařského vyslance na korunovaci posledního ruského cara Mikuláše II. roku 1896.
Výsledkem úsilí týmu kurátorů je výstava zahrnující téměř čtyři stovky exponátů a archiválií, která nepochybně patří k nejvýznamnějším událostem letošní kulturní sezony. K jejím kladům patří také umístění expozice v dosud nepřístupných a nově adaptovaných prostorech druhého patra renesančního Adamova stavení, jež návštěvníci v úplnosti shlédnout vůbec poprvé.
Podle webu NPÚ